Ischuria – zatrzymanie moczu u mężczyzn

Nieprawidłowy stan organizmu, w którym mężczyzna nie może całkowicie opróżnić swojego pęcherza, nosi nazwę ischuria. Zatrzymanie oddawania moczu występuje najczęściej u mężczyzn w wieku 60-70 lat, ale nieprzyjemny stan może pojawić się w młodszych latach. Trudności z odprowadzaniem moczu powodują dyskomfort psychiczny i fizyczny. Bardzo często podobny objaw jest oznaką choroby układu moczowo-płciowego. Ale może być również wynikiem zatrucia organizmu i urazów mechanicznych.

Główne czynniki prowokujące zatrzymanie moczu

Zatrzymanie oddawania moczu wiąże się ze zaburzonym stanem pęcherza i narządów moczowych. Prawidłowy odpływ moczu nie jest możliwy przy zablokowaniu dróg moczowych i uciśniętej cewce moczowej. Do tego stanu przyczynia się kilka przyczyn:

 • Kamica moczowa
 • Deformacja żołędzi i napletka prącia
 • Choroby zapalne narządów moczowo-płciowych
 • Uszkodzenie cewki moczowej
 • Guzy narządów płciowych.

Biorąc pod uwagę cechy strukturalne męskich narządów miednicy, bliskość prostaty, jelit i gruczołów nasiennych może prowadzić do problemów z oddawaniem moczu.

Inne przyczyny rozwoju choroby

Wraz z głównymi przyczynami, inne niekorzystne czynniki mogą również powodować zatrzymanie moczu:

Urazy rdzenia kręgowego i urazy głowyPrzekazywanie impulsów nerwowych z mózgu do obwodowych części ciała jest upośledzone. Pęcherz przestaje prawidłowo się kurczyć i przestaje wypychać mocz do cewki moczowej
Spadek temperatury ciałaHipotermia narządów powoduje zmianę stanu fizjologicznego błon pęcherza moczowego, szybkość odpływu moczu spada z powodu zaburzenia ukrwienia narządów moczowych, dochodzi do zatrzymania moczu
StresCzasami niestabilny stan emocjonalny może spowodować uszkodzenie naturalnych funkcji organizmu
Zatrucie alkoholem lub narkotykamiOdurzenie organizmu negatywnie wpływa na stan i funkcje narządów, spowalniając ich aktywność
Okres pooperacyjnyOperacja na narządach wewnętrznych jamy brzusznej i kręgosłupie powoduje konieczność leżenia w łóżku, spożywaniu niewielkich ilości pokarmu i płynów. Powoduje to zatrzymanie moczu

 Po 50 roku życia mężczyzna wchodzi w okres andropauzy, kiedy naturalne funkcje męskiego organizmu stają się mniej wyraźne. Im starszy mężczyzna, tym wyraźniejsze jest fizyczne starzenie się organizmu. Zachodzą naturalne zmiany związane z wiekiem, a wraz z nimi procesy patologiczne:

 • Łagodne i złośliwe guzy
 • Spadek poziomu hormonów płciowych
 • Osłabienie napięcia mięśniowego
 • Częste przejawy chorób przewlekłych.

W starszym wieku często rozwija się neurogenna dysfunkcja pęcherza. To również zakłóca normalny proces oddawania moczu, jego częstotliwość, ilość wydalanego moczu. Patologia prowadzi również do niekontrolowanego odpływu moczu. Siedzący tryb życia, gruczolak prostaty, zaburzenia stolca powodują zatrzymanie moczu w pęcherzu. Dzieje się tak z powodu silnego napływu krwi do prostaty i jej ucisku na narządy moczowe.

Leczenie trudności w oddawaniu moczu – Ischuria

Głównym objawem zatrzymania moczu jest pojawienie się bólu w okolicy układu moczowo-płciowego, wzrost dolnej ściany jamy brzusznej z powodu rozciągnięcia pęcherza i osłabienia strumienia moczu podczas oddawania moczu. Leczenie zatrzymania moczu jest wyznaczane, w zależności od przyczyn, które doprowadziły do tej patologii. Może to być leczenie medyczne, chirurgiczne lub fizjoterapeutyczne. Do głównego leczenia konieczne jest pilne wyeliminowanie istniejącego płynu w pęcherzu. W tym celu stosuje się specjalne urządzenia do wypompowywania płynu: igły, cewniki. Ponadto leki przeciwskurczowe są przepisywane w celu złagodzenia bólu i podrażnienia ścian narządów moczowych.

Zalecenia profilaktyczne

Ischuria – zatrzymanie moczu to patologiczne zaburzenie prowadzące do zaburzeń organizmu:

 • Zapalenie pęcherza
 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek
 • Wodonercze układu nerkowego
 • Posocznica narządów urologicznych
 • Zanik narządów moczowych.

Ponadto może wystąpić nieodwracalny stan narządów płciowych. Aby uniknąć opisanych wcześniej problemów, należy uważać, aby wykluczyć przyczyny patologii. Aby to zrobić, zaleca się przestrzeganie prostych i jasnych zasad:

 • Unikać urazów narządów moczowo-płciowych
 • Nie przechłodzić narządów płciowych
 • Porzucić nałogi
 • Skonsultować się z urologiem, jeśli mężczyzna czuje się niekomfortowo, szczególnie w okolicy narządów intymnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *