Jakich leków nie może przyjmować kobieta w czasie ciąży?

Kobieta, która w najbliższym czasie spodziewa się dziecka, w żadnym wypadku nie powinna sięgać po sile leki przeciwbólowe. Wiele badań naukowych wskazuje, że stosowanie leków podczas ciąży może wywołać wiele groźnych powikłań dla rozwoju płodu. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jakich leków nie może przyjmować kobieta podczas ciąży.

Jakich leków nie wolno przyjmować podczas ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W tym czasie w żeńskim organizmie zachodzi mnóstwo zmian. Lekarze podkreślają, że kobiety spodziewające się dziecka w żadnym wypadku nie powinny stosować nawet leków przeciwbólowych. Niestety, w niektórych przypadkach zastosowanie leków jest absolutną koniecznością. Taka sytuacja następuje wtedy, gdy choroba stanowi zagrożenie dla życia matki. Lekarze są zgodni: każda kobieta przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku powinna udać się na konsultację do lekarza. Wiele popularnych tabletek, nawet tych na leczenie objawów przeziębienia, może zaszkodzić zarówno kobiecie jak i nienarodzonemu dziecku. Surowo zabronione jest przyjmowanie podczas ciąży antybiotyków. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Lekarz może podjąć decyzję o wydaniu zgody na stosowaniu przez kobietę antybiotyku przy groźnej chorobie wenerycznej, takiej jak rzeżączka czy chlamydioza. Dotyczy także to innych niezwykle groźnych infekcji. Zawsze, gdy chodzi o zagrożenie dla życia matki, lekarz może pozwolić na zastosowanie antybiotyków w celu wyleczenia danego schorzenia. 

Dlaczego stosowanie antybiotyków w trakcie ciąży jest tak niebezpieczne? 

U wielu kobiet ciąża przez pierwsze tygodnie rozwija się w sposób bezobjawowy. Z tego względu kobiety, które systematycznie uprawiają seks bez zabezpieczenia, powinny przeprowadzać testy ciążowe. Przed przyjęciem antybiotyku warto też wykonać badania krwi. Jest to konieczne, gdyż silne leki w pierwszych tygodniach ciąży mogą wywołać bardzo wiele niekorzystnych zmian, które mocno uszkodzą płód, np. doprowadzą do groźnych wad rozwojowych lub poważnych chorób. O tym, jaki antybiotyk w ciąży będzie najlepszy, zawsze będzie najlepsze.

Musi on być jednocześnie wystarczająco skuteczny w zwalczaniu danej dolegliwości, a jednocześnie zapewniać kobiecie wystarczające bezpieczeństwo. Należy wiedzieć, że istnieje określona grupa antybiotyków, których stosowanie przez kobiety w ciąży w konkretnych okolicznościach jest bezpieczne i dozwolone. Kobieta, która zmaga się z poważną chorobą, powinna udać się na konsultację do lekarza specjalisty oraz ustalić z nim wszystkie szczegóły odnośnie sposobu leczenia. Czasami lekarz może polecić, by kobieta przyjęła antybiotyk w końcowej fazie ciąży, nawet niedługo przed akcją porodową lub w jej trakcie. Dzieje się tak, gdy u kobiety została stwierdzona obecność paciorkowca z grupy GBS. 

Co zrobić, by nie zachorować w trakcie ciąży? 

Powyższe pytanie nieustannie zadają sobie kobiety, które już wkrótce staną się mamami. Aby nie zachorować, należy przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia. Mowa tutaj zwłaszcza o zdrowej, w pełni zbilansowanej diecie. Wzmocni ona układ immunologiczny, dlatego ryzyko pojawienia się groźnych chorób czy infekcji zostanie ograniczone do absolutnego minimum. Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce. Należy jednocześnie zrezygnować z fast foodów, słonych przekąsek czy napojów gazowanych. 

Kobieta w czasie ciąży nie powinna także unikać niewielkiej aktywności fizycznej, np. spacerów. Wszelkie formy aktywności w trakcie ciąży warto jednak uzgodnić z lekarzem, który ma dostęp do całej historii medycznej danej pacjentki. Niezwykle istotne jest także to, jak kobieta się ubiera. W żadnym wypadku nie wolno doprowadzać do wyziębiania oraz przegrzewania organizmu. Mogłoby to spowodować, że choroba nastąpiłaby naprawdę wyjątkowo szybko. 

Ciąża jest dość dużym obciążeniem dla całego organizmu. U wielu kobiet poczęcie dziecka wiąże się z pogorszeniem wzroku, stanu skóry czy uzębienia. Z tego względu ważne są wizyty kontrolne u różnych specjalistów a także zwyczajne dbanie o siebie w tym wyjątkowym czasie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *